Warsztaty – Geometria i Sztuka
Komunikat 4, z dnia 1.05.2015

Warsztaty Geometria i Sztuka – Symmetrica 2015 są skierowane do entuzjastów geometrii w sztuce i architekturze, m.in. matematyków, nauczycieli, uczniów i studentów, oraz z drugiej strony do artystów i historyków sztuki zainteresowanych sztuką o charakterze geometrycznym. W zależności od zgłoszonych tematów wykładów i zajęć praktycznych tematyka warsztatów może zawierać elementy sztuki gotyku, ornamentu geometrycznego w sztuce islamu, różnych form fraktalnych, posadzek Penrose’a i Ammanna, teorii symetrii, oraz innych teorii matematycznych użytecznych w sztuce.
TERMIN WARSZTATÓW: 18-20.06.2015 (czwartek, piątek i sobota)
MIEJSCE: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, oraz Wydział Matematyki i Informatyki UMK, w Toruniu
ORGANIZACJA:
9:00-13:00 zajęcia warsztatowe na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (liczba miejsc w zajęciach warsztatowych ograniczona do 25 osób, dlatego należy zapisać się możliwie wcześnie)
16:00-19:00 wykłady w Centrum Sztuki Współczesnej (wykłady są otwarte dla wszystkich zainteresowanych a liczba miejsc jest ograniczona wyłącznie wielkością sali)
KOMITET ORGANIZACYJNY: Emilia Ziółkowska (sekretarz), Mirosław Majewski, Katarzyna Kulpińska, Piotr Florianowicz i Kajetan Giziński
ORGANIZATOR: toruńscy członkowie i sympatycy POLSKIEGO INSTYTUTU STUDIÓW NAD SZTUKĄ ŚWIATA
WPISOWE: nie ma wpisowego!
Projekt warsztatów Symmetrica uzyskał najwyższą punktację wśród wniosków złożonych w ramach naboru 1/2015 programu Mikrowsparcie Toruńskiej Agendy Kulturalnej, w związku z czym uzyskaliśmy wsparcie rzeczowe.
PATRONAT: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Wydział Sztuk Pięknych UMK
UWAGI ORGANIZACYJNE:
Ze względu na charakter warsztatów liczba miejsc jest ograniczona do 25. Natomiast liczba miejsc w części wykładowej jest ograniczona wyłącznie wielkością przestrzeni LabSen w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Uczestnicy warsztatów otrzymują materiały do rysowania w ramach wsparcia rzeczowego z Toruńskiej Agencji Kulturalnej. Zachęcamy jednak do przyniesienia lub przywiezienia swoich ulubionych przyrządów do rysowania (linijki, cyrkle, itp.). Przewidujemy około 8 godzin wykładów, oraz około 8 godzin zajęć warsztatowych (patrz zgłoszone wykłady i zajęcia warsztatowe lub na stronie z aktualnym programem warsztatów). Dla wyjątkowych entuzjastów tematu zawsze znajdzie się czas na dodatkowe dyskusje. Wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zajęcia warsztatowe wyłącznie dla osób zgłoszonych wcześniej.
Mirosław Majewski